Auckland Men’s Triples and Women’s Singles


- Admin
News

Its an amazing day for Post Section in the Auckland Men’s Triples and Women’s Singles today at Carlton Cornwall Bowls. 

WOMEN’S SINGLES SEMI FINALS:

The semi final between Carol Bennett (Onehunga & Districts) and Kirsty Hill (Onehunga & Districts) was a close one! Bennett was first up on the score board and held a small lead right through to the 14th end when Hill tied the game up 12-12. From here Hill took the lead and looked strong but Bennett came back to tie the game up again in the 18th end 16-16. Again Hill took the lead but in a massive end to the game Bennett won a 4 in the 22nd end to win the game and her spot into the Final 21-19.

An amazing semi final between Karen Hema (Carlton Cornwall) and Aggie Motu (Onehunga & Districts). It was neck and neck right from the start, neither player allowing the other a good look in. From the 14th end Motu took a good lead only to have the experienced Hema chip away and make to within 1 point of Motu but just couldn’t manage to finish – the win going to Aggie Motu 21-18. Great game!

WOMEN’S SINGLES QUARTER FINALS:-

Carol Bennett (Onehunga & Districts) bt Linda Ralph (Carlton Cornwall)20-17; Kirsty Hill
(Onehunga & Districts) bt Darshani Jayasinghe (Carlton Cornwall) 21-1; Karen Hema (Carlton Cornwall) bt Selina Goddard (Carlton Cornwall)21-18; Aggie Motu (Onehunga & Districts) bt Rima Strickland (Grey Lynn) 20-22

MEN’S TRIPLES QUARTER FINALS: 

The Semi Final and Final for the Men’s Triples will be held on the Auckland Bowls Reserve day which is the 21st January. The venue will be confirmed closer to the date.

Dan Geaney, John Geaney, Doug McNamara (Blockhouse Bay) bt Steve Boyce,Graham Lintonbon, Ivan Unkovich (Glen Eden) 20-12

Wally Marsic, Ivan Marsic, Max Urlich (Carlton Cornwall) bt Danny Delaney, Joe Whitlaw,Garry Cotter (Royal Oak) 17-6

Chris Lowe, Jordan King, Ciaran MacElvanna (Mangere) bt Donald Baker, Grant Baker, Vic Pumipi (Henderson) 21-6 

David Ball, Kevin Beasley, Dean Edge (Mt Wellington) bt Mike Galloway, Martin Dixon, Gavin Brown (Royal Oak) 15-14

FIRST ROUND IN THE MEN’S TRIPLES:

Steve Boyce ,Graham Lintonbon, Ivan Unkovich (Glen Eden) vs Adam Wishnoski, Bruce Walters, Keith Ansell (New Lynn); Nick Krajancic, Ivan Zonich, Peter Blick (Carlton Cornwall) vs Dan Geaney, John Geaney, Doug McNamara (Blockhouse Bay); Danny Delaney, Joe Whitlaw, Garry Cotter (Royal Oak) vs Kerry Dye, Z Borich, Les Deli (Henderson); Mick Norris, Chris ClausenNigel Hamilton (Glen Eden) vs Wally Marsic, Ivan Marsic Max Urlich (Carlton Cornwall); Vince Clarke, Keith Chaplin Peter Tester (Ellerslie) vs Donald Baker, Grant Baker, Vic Pumipi (Henderson); Chris Lowe, Jordan King, Ciaran MacElvanna (Mangere) vs Gary Lawrence, Graham Edwards, Len Bilcich (Pt Chevalier); Mike Galloway, Martin Dixon,Gavin Brown (Royal Oak) vs Rae Eiao, Aaron Lambly, Les Lagatule (East Tamaki); Frankie Taungahihifo, John Harding, James Gavin (Royal Oak) vs Murray Dickson, Clarke Hill, Tere Brunton (Pakuranga); Teo Turua, Ta Rito, Luka Mataora (Bridge Park) vs David Ball Kevin Beasley, Dean Edge (Mt Wellington)

We will keep you updated with results as they come in:

Auckland Men’s Triples Results

Auckland Women’s Singles Results

Image