Representative Squads Named


Event News, News

The initial squads for the Auckland Representative Sides have been named for the 2018 – 2019 season.  The selectors have noted that they will be keeping an eye on performances throughout the season, providing the opportunity for others to be considered.

Congratulations to all the named players!  The first fixture for all sides is on the 7th October in a quadrangular to be played in North Harbour.  The Auckland Open, Development and 1-5 Year Men and Women will play North Harbour, Northland and Bay of Plenty in the first hit out of the season.

The exact teams for this fixture will be named soon.

Open and Development Women:

Catherine Bien; Helen Blick; Mackenzie Blucher; Jamie Chen; Gail Clark; Sue Curran; Rachael Hancock; Karen Hema; Estelle Hickey; Kirsty Hill; Doreen Jensen; Moira Johansen; Leslie McLinden; Lauren Mills; Aggie Motu; Ling Qu; Judy Raill; Linda Ralph; Robyn Reihana; Joy Spence; Jenny Stockford; Claire Tawharu; Angela Temple; Janine Young.

Management:  Jill Fraser; Helen Blick; Peter Blick; Marianne Coldham.  Independent Selector:  Diane Harris.

Open and Development Men:

Phil Aitken; Mike Bradshaw; Jeremy Brosnan; Gavin Brown; Garry Cotter; Pat Curtis; Martin Dixon; Mike Galloway; James Gavin; Jamie Hill; Steve Hoeft; Daniel King; Jordan King; Ciaran MacElvanna; Luka Mataora; Alex Reed; Rory Soden; Aiden Takarua; Phil Taylor; Nick Thompson; Teo Turua; Adam Wishnoski.

Management:  Peter Thorne; Gary Fleming; Peter Blucher.  Independent Selector:  Diane Harris.

1-5 Year Women:

Carol Berry; Chelsea Farley; Linda Farley; Tessa Farley; Linda Fenton; Jane Field; Karen Kuzimski; Lisa Mundell; Claire Neria; Sheila Putu; Titia Ryder; Chris Staples; Kim Tilly; Eden Tuigamala; Kaye Wilson; Pip Wilton.

1-5 Year Men:

David Ball; Kevin Beasley; Mark Compton; John Crow; Andy Dawson; Chris Dearsley; Dean Edge; Vai Gafa; Roger Johnston; Adrian Nancekivell; Peni Panapa; Steve Ramsay; Richard Seifert; David Staines; Mae Taurua; Peter Watson; Mike Whynn; Willie Tanaki.

1-5 Year Management:  Esther Eu; Helen Murray; Carol Pollock; Janine Young.